Gdzie powinno się wyrzucać styropian?
Styropian jako materiał zaliczamy do tworzyw sztucznych, z którym nie raz mieliśmy problemy związane z jego segregacją. W niektórych miastach jest nakaz wyrzucania go do odpadów zmieszanych, inne do plastiku, sugerując wówczas, że nie ma możliwości jego dalszego przetworzenia. Jednakże, jaka jest prawda? Czy styropian jednak nadaje się do recyklingu?
Czym jest styropian?
Styropian w skrócie EPS, czyli ekspandowany polistyren. Proces jego powstawania polega na wtłoczeniu powietrza w granulki polistyrenu, dzięki takiemu działaniu tworzywo staje się lekkie, lecz jednocześnie jego objętość zajmuje więcej miejsca. Należy do materiałów, które dobrze izolują wilgoć oraz ciepło, właśnie dlatego tak często firmy budowlane stosują go do ocieplenia budynków. Dodatkowo nawet producentów opakowań spożywczych decydują się na użycie styropianu na produkty, które potrzebują zachować temperaturę np.: pojemniki na jedzenie na wynos bądź kubeczki na ciepłe napoje. Cena produkcji EPS jest dość niska, sprzyja to firmą, które go stosują. Jeżeli chodzi o jego ponowne przetwarzanie, jest to niekorzystne z powodu ceny surowca.
Do jakiego pojemnika wyrzucać styropian?
W przypadku, kiedy kupujesz nowy telewizor zapakowany w karton i zabezpieczony styropianem czy mięso na styropianowej tacce i później zastanawiasz się gdzie, należy go wyrzucić? Zasady obowiązujące w niektórych miastach wcale nie ułatwiają nam rozwiązania tego problemu. Mieszkańcy Szczecina powinni wyrzucać go do pojemnika odpadów zmieszanych, natomiast mieszkańcy Warszawy styropian wyrzucają do żółtego pojemnika na odpady sztuczne i metal. Jednakże można przyjąć pewną regułę, mianowicie:
- Styropian w dużych ilościach możemy przywieźć do PSZOK-u (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), lecz nie każdy PSZOK go przyjmie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pierw przedzwonienie i spytanie się bądź sprawdzić oficjalną stronę.
- Styropian opakowaniowy (występuje jako wypełnienie do kartonu) możemy bez problemu wyrzucić do pojemnika o kolorze żółtym. Tak samo powinno się postąpić z czystymi styropianowymi pojemnikami.
- Natomiast brudne opakowania styropianowe po żywności muszą już trawić do pojemnika czarnego.
- Firma wywożąca odpady poremontowe, powinna odebrać styropian budowlany oraz resztki styropianu po remoncie.
Jak wygląda recykling?
- Na samym początku następuje segregacja styropianu na kolory i klasy.
- Później powietrze ze styropianu zostaje spuszczone.
- Sprasowany styropian przetapia się na granulat.
- Granulat jest wykorzystywany do wtryskarek, które wytwarzają nowe opakowania i przedmioty.