Elektrośmieci w domu – jak się ich pozbyć?

Masz w domu niepotrzebne sprzęty elektryczne? Niedziałający blender, który planujesz naprawić od trzech lat? Stary komputer leżący od dawna na strychu?
Nie ma sensu trzymać w domu rzeczy, których nie używasz. Ale czy wiesz gdzie wyrzucić elektrośmieci? Pamiętaj, że elektroodpadów nie wyrzucamy do przydomowych kontenerów. 

Czy wiesz, że w domach Polaków znajduje się aż 17 milionów starych sprzętów AGD?

Jednak nie to jest głównym problemem, a brak wiedzy, co z takim zużytym sprzętem zrobić. Skoro nie wyrzucimy ich do zwykłego kosza na śmieci, to gdzie?
Dla każdego powinno być to oczywiste, lecz należy pamiętać, że zarówno elektroodpadów, jak i żadnych innych śmieci, pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać w lesie, na łąkach, poboczach dróg ani zakopywać we własnych ogródkach. Konsekwencją wyrzucania elektrośmieci „gdzie popadnie” jest zagrożenie dla środowiska, a także życia i zdrowia zwierząt oraz ludzi, ponieważ elektroodpady zawierają wiele toksycznych i trujących substancji, które przenikają do gleby i wód gruntowych.

Punkty odbioru elektroodpadów

Zużyte baterie i żarówki można oddać w większośći marketów budowlanych (i nie tylko) do specjalnie oznaczonych pojemników. W każdym większym i mniejszym mieście znajdują się również PSZOKi czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów, gdzie każdy mieszkaniec może za darmo zostawić swoje elektrośmieci. W internecie powstały nawet specjalne mapy, na których możemy znależć wszystkie oznaczone miejsca gdzie można oddawać elektroodpady! To świetne rozwiązanie, ponieważ każdy może sprawdzić, do którego punktu ma najbliżej.

Innym sprytnym sposobem na pozbycie się elektrośmieci jest… zakup nowego sprzętu. Tak, tak. Wcześniej była mowa o chomikowaniu starych urządzeń, więc czemu mamy kupować nowe? Otóż większość sklepów RTV/AGD w ramach zakupów oferuje możliwość oddania starego, niedziałającego sprzętu. Można to zrobić na dwa sposoby –  albo zawieźć im starą lodówkę czy zmywarkę i wrócić do domu z nową, albo zamówić sprzęt z dowozem do domu, wtedy dostawca zabierze ten stary. 

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby co jakiś czas przejrzeć garaż czy strych w poszukiwaniu nieużywanych urządzeń. W naszych domach są one niepotrzebne, tworzą tylko zbędny bałagan. A odpowiednio zutylizowane mogą posłużyć jeszcze raz! Ponieważ firmy zajmujące się utylizacją elektroodpadów mają możliwość usunięcia z nich szkodliwych substancji, a następnie rozebrania tych sprzętów na części, dzięki czemu można je wykorzystać ponownie.

Zapamiętaj! Nie rozbieramy samemu starych telewizorów ani lodówek, ponieważ majsterkując przy starym sprzęcie można doprowadzić do wycieku wspomnianych wcześniej szkodliwych substancji. Oddajmy to w ręce specjalistów. Dzięki temu zadbamy o siebie i środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj