Boazeria niegdyś królowała w wielu domach czy mieszkaniach. Obecnie jest już rzadkością, często jest „dziedziczona” wraz z kupnem starszego mieszkania bądź przyjęciem go w spadku. Niektórzy lubują się w tym stylu i pozostawiają boazerię bez mian, ale wielu myśli o jej usunięciu. Zamiast tego można boazerię odnowić i pozostawić we wnętrzu jako niecodzienną dekorację.

Odnawianie boazerii – przygotowanie

Niezależnie od tego w jaki sposób boazeria ma zostać odnowiona, należy ją do tego dokładnie przygotować. Pominięcie tego kroku sprawi, że zabiegi renowacyjne na boazerii okażą się nieestetyczne i bezcelowe. Warto mieć na uwadze, że boazerię można z powodzeniem zdjąć, by odświeżyć poza domem, co uniknie zabrudzenia wnętrza.

Odnawianie boazerii powinno się rozpocząć od oczyszczenia jej elementów delikatnym środkiem myjącym. Zależnie od pomysłu na jej wykończenie, najczęściej boazerię trzeba:

  • zmatowić bądź oszlifować,
  • wypełnić w miejscu ewentualnych ubytków,
  • umyć i odtłuścić.

Boazeria unowocześniona przez malowanie

Jednym z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na renowację boazerii jest jej pomalowanie na nowy kolor. Dzięki temu wnętrze nabiera świeżości, a wszystkie ściany pokryte panelami boazerii mogą zostać dopasowane kolorystycznie do wykończenia w całym domu. To rozwiązanie pozwala na szybkie odnowienie boazerii tanim kosztem, a efekty estetyczne nieraz spełniają nawet największe wymagania domowników.

Warto jednocześnie pamiętać, że unowocześnienie boazerii poprzez malowanie należy wykonać w przemyślany sposób. Przede wszystkim powierzchnię paneli trzeba dobrze przygotować. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj farby, jaką całość będzie pokrywana. Nie każda bowiem będzie się nadawała do tego typu powierzchni – przede wszystkim należy unikać farb emulsyjnych.

Odnawianie naturalnej boazerii

Decydując się na renowację boazerii, można wybrać sposób polegający na wydobyciu jego naturalnego piękna. W takim przypadku panele należy oczyścić ze starej farby czy lakieru. Takie prace powinny zostać wykonane starannie i z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonych akcesoriów. Te zabiegi wydobędą naturalną strukturę drewna, którą należy następnie odpowiednio zaimpregnować.

Aby dobrze zabezpieczyć drewnianą boazerię, warto pokryć ją przykładowo lakierem przeznaczonym do drewna. Utrwali ona powierzchnię surowca i jednocześnie wpłynie na walory estetyczne odnawianej boazerii. Warto pamiętać, by wybrane preparaty były przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń i by nie uwalniały trujących oparów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj