W ostatnich czasach ogromną popularnością cieszą się domki dla owadów. Nic w tym dziwnego, owady mają bardzo duże znaczenie dla przyrody. Motyle, osy, mrówki oraz chrząszcze to najczęściej występowanie owady w Polsce. Wszystkie z nich odgrywają niezwykłą rolę w życiu człowieka. Owady zapylają duży odsetek roślin uprawnych i użytków. Spulchniają i oczyszczają glebę, dzięki czemu staje się bardzie żyzna. Niektóre z owadów wytwarzają produkty, np. zdrowy miód czy wosk. Niestety, zmienne warunki atmosferyczne, wycinka drzew, brak czystych wód coraz więcej zabudowań, nie sprzyjają ewolucji owadów. Jakie możemy poczynić kroki, aby pomóc w ich rozwoju?
Domek dla owadów
Coraz częściej, w przydomowych ogrodach lub na balkonach możemy spotkać domki dla owadów. Domek dla owadów pełni funkcję schronienia, a także funkcję dydaktyczną. Dzięki niemu owady mogą skryć się przed złymi warunkami atmosferycznymi i w spokoju wykonywać swoją pracę. Domek dla owadów daje nam również możliwość obserwowania fazy wzrostu owadów, ich codzienną pracę oraz zrozumieć ich nawyki. Jest to świetne rozwiązanie, kiedy w naszym domu przebywają dzieci. Z pewnością przysporzy im to dużo radości i wzbudzi w nich ciekawość do świata.
Jak zbudować domek dla owadów?
Domek dla owadów jest szybki i prosty do wykonania. Nie potrzebujemy do niego specjalistycznych narzędzi czy materiałów. Przy budowie domku dla owadów nie obejdziemy się jednak bez młotka lub wkrętarki. Pierwszym etapem jest zgromadzenie materiałów. Potrzebne nam będzie kilka gwoździ lub wkrętów, małe deseczki i rurki z bambusa. Pamiętajmy, że owady chętnie osiedlą się w każdym małym otworze wykonanym w drewnie. Po zgromadzeniu materiału oraz niezbędnych urządzeń, przystępujemy do pracy. Cztery deski łączymy ze sobą za pomocą gwoździ lub wkrętów, tak, by powstał z nich kwadrat. Następnie przycinamy bambusowe rurki, ważne, by nie wystawały one poza pole kwadratu. Kolejno umieszczamy je w środku kwadratu z deseczek. Aby konstrukcja była wytrzymała bambusowe rurki łączymy ze sobą drutem. Domek możemy umieścić w trawie, przymocować na drzewie lub na ścianie budynku. Połowicznie powinien znajdować się w cieniu.
Inne formy domków dla owadów
Owady jednak nie potrzebują iście hotelowych warunków. Często wystarczy im wydrążona dziura w ziemi, zakryta deską z naciętym otworem, służącym do wchodzenia. Innym sposobem na owadzi domek jest ulepienie go z gliny. Powinniśmy w nim wykonać otwory w postaci rurek, aby owady swobodnie mogły się w nim poruszać.
Pamiętajmy, że taki domek to nie tylko pozytywne korzyści dla owadów. To one na co dzień wykonują wiele pracy, aby to nam żyło się lepiej. Może domek dla owadów to dobry pomysł by zrekompensować chociaż część ich wysiłku?