Planujesz postawić budynek mieszkalnego, przemysłowego czy może biurowego? Niezbędne do realizacji takiego planu może być pozwolenie na budowę.

Pozwolenie na budowę – czym jest?

Jest to decyzja administracyjna wydawana przez wydział architektury. Dotyczy ona również rozbudowy, odbudowy, nadbudowy oraz przebudowy.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Proces zdobycia dokumentu zazwyczaj jest czasochłonny. Możemy ubiegać się o zgodę  w urzędzie, drogą listową lub elektroniczną. Najważniejszym załącznikiem do wniosku jest projekt budowlany, który powinien zawierać część opisową, architektoniczną, konstrukcyjną, instalacyjną oraz charakterystykę energetyczną. Warto już dużo wcześniej załatwić sprawę z formalnościami oraz skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Konieczne będzie zaopatrzenie się w wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy w przypadku, gdy nasza działka objęta jest MPZP. W przeciwnym razie należy udać się po wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy poprzez złożenie wniosku do urzędu. Decyzję wydaje burmistrz, wójt lub upoważniony urzędnik i zajmuje to zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni.

Kiedy pozwolenie na budowę jest konieczne?

Wokół każdego domu znajduje się obszar oddziaływania, na którym zabronione jest budowanie niektórych obiektów. Jeżeli  obszar oddziaływania wychodzi poza twoją ziemię – musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli działka znajduje się na terenie objętym ochroną, urząd miasta lub powiatowy może przeprowadzić postępowania środowiskowe i należy wtedy uzyskać pozwolenie na budowę.

Pozwolenie na budowę domu – kwestia finansowa

Koszty uzyskania zgoda rozkładają się na wiele elementów:

  • Projekt budowlany – od 2000 do 6000 zł.
  • Wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu – około 100 zł.
  • Mapa celów projektowych – od 600 do 2000 zł.
  • Ekspertyza o stanie obecnym po przebudowie istniejącego budynku – od 1500 zł.
  • Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego – od 70 do 250 zł.
  • Mapa ewidencyjna – od 10 do 80 zł.
  • Mapa zasadnicza – od 20 do 160 zł.

Czas oczekiwania

Prawny limit czasu  na odpowiedź wynosi 65 dni. Jest to przedział czasowy, w którym starostwo dokona przeglądu dokumentu i udzieli pisemnej odpowiedzi. Termin  65 dni może zostać przedłużony, jeśli wniosek jest niekompletny.

Na co urząd zwraca uwagę?

Przed wydaniem pozwolenia na budowę, władze upewnią się, że projekt jest zakończony i czy np. zawiera również odpowiednie dokumenty. Urząd sprawdzi również  czy projekt spełnia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.


Zainspiruj się z https://dekorio.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj